Filantropia ako poslanie: Ako Nadácia Tipsport mení Slovensko k lepšiemu?

Firemnú filantropiu dnes nevnímam ako výsadu, ale ako prirodzenú súčasť fungovania každej firmy, lebo pomáhať sa dá rôznymi spôsobmi – hovorí riaditeľka Nadácie Tipsport Lucia Štefánková v bilančnom rozhovore. V ňom prezrádza nielen osobné skúsenosti s vedením dvoch nadácií, ale aj výzvy a plány smerom do budúcnosti. 

Riadite dve nadácie – českú a slovenskú súčasne. Čo všetko si to vyžaduje?
„Je to unikátna príležitosť a každodenná výzva. Vyžaduje si to predovšetkým rozdelenie priorít a šikovné kolegyne a kolegov, ktorí vedia efektívne pracovať. Výhodou je, že obe nadácie majú podobnú stratégiu. Jedna od druhej sa môžu inšpirovať, čo sa aj deje. Nie je ich však možné kopírovať, slovenské a české nadačné prostredie je totiž špecifické. To, čo platí v Čechách, neplatí na Slovensku a naopak. Každá si vyžaduje individuálny prístup.

Rozdielnosťou sú najmä zákonné normy a asignačný systém na Slovensku, v rámci ktorého môžu fyzické a právnické osoby darovať 2 % z podielu svojej zaplatenej dane. Vzhľadom na to, že ide o verejné peniaze, musíme k nim pristupovať mimoriadne zodpovedne, s čím nám pomáha Centrum pre filantropiu, ktoré má dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti.“

Mohli by ste nám priblížiť poslanie a hlavné ciele Nadácie Tipsport?
„Poslaním Nadácie Tipsport je podporovať projekty zamerané na ochranu životného prostredia, regionálneho rozvoja a občianskej spoločnosti. Chceme motivovať komunity vrátane tých športových, aby sa zapojili do ochrany našej planéty. Spoluprácou s partnermi a neziskovými organizáciami sa snažíme meniť spôsob fungovania spoločenstiev tak, aby sme zmiernili negatívny dopad ľudskej činnosti na životné prostredie. Angažujeme sa tiež v projektoch, ktoré nám pomáhajú budovať pamäť národa. Vytvárame videoarchív osudov významných slovenských športových legiend a uchovávame ich životné príbehy pre budúce generácie. Zároveň im poskytujeme aj finančnú podporu, keďže vyžiť z ich dôchodkov je skutočne náročné. V neposlednom rade podporujeme rozvoj občianskeho a filantropického sektora. V projekte Správa o filantropii prinášame už druhý rok objektívne dáta o darcovstve na Slovensku. Tento typ dát a analýz tu dlhodobo chýbal a sme presvedčení, že prispeje k ďalšiemu rozvoju filantropie.“

Ako prebieha proces výberu projektov a organizácií, ktoré podporujete? Na základe čoho sa rozhodujete?
„V prvom rade všetky naše spolupráce musia spĺňať programovú stratégiu Nadácie Tipsport. Väčšinu projektov podporujeme formou grantových programov, ktoré majú veľmi špecifické kritériá. To, či ich žiadatelia spĺňajú, posudzujú nezávislí odborníci v rámci hodnotiacich komisií. Druhú skupinu tvoria tzv. priame spolupráce s rôznymi organizáciami. Tie si vyberáme na základe vzájomnej programovej kompatibility, dlhodobých cieľov a najmä na základe kvality ich spoločenského dopadu.“

Je filantropia a spoločenská zodpovednosť pre súkromné firmy na Slovensku dôležitá?
„Spoločenská zodpovednosť prispieva k udržateľnému rozvoju, ktorého ciele zadefinovalo  OSN. Celosvetový trend tiež jasne ukazuje, že firmy celkovo venujú na filantropické účely každý rok viac a viac. Firemnú filantropiu dnes nevnímam ako výsadu, ale ako prirodzenú súčasť fungovania každej firmy – malej či veľkej, lebo pomáhať sa dá rôznymi spôsobmi. Asignačný systém je na Slovensku nastavený tak, že motivuje každú firmu k filantropii. Firma musí darovať minimálne 0,5 % z dane zo svojho daňového základu, aby mohla darovať 1,5 % z daní zo zisku na dobročinné účely. Publikovaním Správy o filantropii a mapy darcovstva na Slovensku chceme posilniť aj diskusiu v rámci firemného sektora o tom, ako u nás ďalej rozvíjať filantropiu.“

Zapája sa Nadácia Tipsport do vianočných zbierok alebo charitatívnych aktivít v tomto sviatočnom období?
„Rôzne zbierky podporujeme počas celého roka, takže ani predvianočný čas nebude výnimkou. Nakupujeme vianočné darčeky zo sociálnych podnikov, ktoré zamestnávajú znevýhodnených občanov. Pomáhame celoročne, čiže bez ohľadu na to, aké obdobie je práve v kalendári.“

Akým výzvam čelíte pri realizácii a koordinácii filantropických aktivít?
„Najväčšou výzvou je dnes už takmer každoročné spochybňovanie systému daňovej asignácie a následný boj o jej zachovanie. Snahy o zrušenie tohto systému bez adekvátnej debaty o náhradnej schéme financovania neziskových organizácií zneisťujú darcov a aj príjemcov darov.“

A naopak, čo vás motivuje pokračovať?
„Motiváciou pre našu prácu je obrovský počet ľudí v občianskom sektore, ktorí dennodenne v regiónoch vykonávajú svoje poslanie a aj vďaka financiám z verejných asignačných peňazí pomáhajú tam, kde systémová pomoc nefunguje alebo nie je dostatočná.“

Prezradíte nám, aké plány alebo ambície máte do budúcnosti? Chystáte v nadácii nové projekty alebo spolupráce, ktoré by ste chceli predstaviť verejnosti?
„Nadácia Tipsport v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky nedávno spustila projekt s názvom Šport bez odpadu, ktorého cieľom je minimalizovať environmentálny dopad športových podujatí na Slovensku. Veľké športové podujatia predstavujú veľkú ekologickú záťaž a chceme o tom hovoriť s klubmi aj fanúšikmi. Tento rok sme spravili prvé tri odpadové analýzy na štadiónoch našej najvyššej futbalovej súťaže. Uvidíme, čo ukážu výsledky a následne klubom, ktorý sa na projekte zúčastnili, poskytneme finančné zdroje na realizáciu niektorých zmien. So športom a udržateľnosťou máme veľké plány.“

 

KTO JE LUCIA ŠTEFÁNKOVÁ?
V Tipsporte pracuje od roku 2019 a má na starosti filantropické aktivity v Českej republike a na Slovensku. Predtým pôsobila na rôznych pozíciách v občianskom, verejnom aj komerčnom sektore v Čechách a na Slovensku, kde získala široké spektrum skúseností a odborných znalostí. Je absolventkou prestížneho Fulbrightovho štipendia, ktoré absolvovala na Bostonskej univerzite v Spojených štátoch. Od roku 2019 je riaditeľkou českej Nadace Tipsport, kde vedie tím odborníkov zameraných na rozvoj a realizáciu filantropických iniciatív. V roku 2022 rozšírila svoje pôsobenie aj na Slovensko, keď sa stala správkyňou slovenskej Nadácie Tipsport.

Další články