V treťom ročníku grantového programu Nasadení pre klímu s uzávierkou 18. februára 2025 bolo predložených 53 projektov, ktoré sa spolu uchádzali o sumu 323 956,74 eur.
Hodnotiaca komisia sa rozhodla podporiť 13 z nich, v celkovej výške 70 000 eur. Vďaka poskytnutým prostriedkom sa podarí zrealizovať projekty, ktoré prispejú k zelenšiemu a udržateľnejšiemu Slovensku.
Do tohtoročného programu sa zapojili občianske združenia (40), neformálne skupiny (4), neziskové organizácie (3), nadácie (2), vysoké školy (2) a zastúpenie mala aj organizácia s medzinárodným prvkom či záujmové združenie právnických osôb.
Predložené projekty plánovali realizáciu vo všetkých krajoch Slovenska. Najviac projektov (10) bolo plánovaných s dosahom a realizáciou na celé Slovensko. Na Banskobystrický, Žilinský a Prešovský kraj pripadalo po sedem projektov.
Hodnotenie predložených projektov
Aj z dôvodu zvyšovania záujmu o granty z programu Nasadení pre klímu bola hodnotiaca komisia posilnená o dvoch nových členov. Komisiu tvorilo šesť odborníkov na životné prostredie a environmentalistov, pôsobiacich v treťom sektore alebo v inštitúciách verejnej správy. Projekty hodnotili v trojiciach – prvá trojica hodnotila 26 projektov, druhá trojica 27 projektov.
Trojica číslo jedna – hodnotenie 26 projektov
Martina Paulíková – environmentálna konzultantka, manažérka programu pre ochranu vôd, WWF Slovakia
Ján Dzurdženík – projektový Manažér, environmentalista, Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice
Marcel Zajac – dobrovoľník a aktivista, platforma Ekofórum
Trojica číslo 2 – hodnotenie 27 projektov
Milan Hronec – programový manažér, Nadácia Ekopolis
Mgr. Jozef Pecho – vedecko-technický pracovník pre numerickú meteorológiu, Odbor numerických predpovedných modelov a metód, Slovenský hydrometeorologický ústav
MSc. Samuel Achberger – humánny geograf, Komisia pre životné prostredie a klimatickú zmenu v Bratislave
Hodnotitelia sa zhodli na tom, že posudzovali širokú paletu tém, ktorým sa predkladatelia venujú – išlo o starostlivosť o ekosystémy, adaptačné a mitigačné opatrenia, vzdelávacie a osvetové zámery či mediálne kampane pre širokú verejnosť.
Do programu sa zapojili aj organizácie, ktoré sa nevenujú prioritne životnému prostrediu a znižovaniu dopadov zmeny klímy, aj organizácie s dlhodobou expertnou pôsobnosťou v ochrane prírody.
Hodnotitelia v projektoch oceňovali silnú argumentáciu prepojenú pre znižovanie dopadov zmeny klímy, porozumenie témam aj expertné riešenia. Pozitívne tiež hodnotili odvahu, úprimný záujem a úprimnú snahu komunít meniť veci k lepšiemu, čo nachádzali najmä v projektoch s angažovaním verejnosti a dobrovoľníkov.
Najlepšie hodnotený komisiou ako ambiciózny projekt bol projekt Záchrana historických vodných kanálov – jarkov a ich využívanie v čase klimatickej zmeny v okolí Banskej Štiavnice, ktorý realizuje OZ Štiavnický tajch. Navrhnuté riešenia majú významný klimatický dopad, vysokú udržateľnosť, zodpovedne vybraných partnerov – majiteľov, samosprávy, pamiatkarov a široké zapojenie dobrovoľníkov. Projekt prepája históriu s modernými klimatickými riešeniami, pričom podobné riešenia je možné škálovať na rôznych miestach na Slovensku.
Najlepšie hodnotenou vzdelávacou iniciatívou bol projekt Mestská klimatická škola, občianskeho združenia METRO, o. z., pretože má priamy vplyv na šírenie praktických riešení na zmiernenie klimatických zmien v mestskom prostredí. Zameriava sa na znižovanie znečistenia ovzdušia v mestských aglomeráciách, konkrétne na prachové častice, elimináciu hluku, tepelné ostrovy a filtráciu vzduchu prirodzeným spôsobom v meste Martin. Projekt má potenciál navrhnúť opatrenia pre mestské plány a politiky a inšpirovať k nim aj ďalšie mestá.
OBSAHOVÉ KRITÉRIÁ:
- Projekt je v súlade s cieľmi grantovej výzvy.
- Projekt má reálny a merateľný dopad na riešenie klimatických zmien.
- Projekt je udržateľný a môže slúžiť ako inšpirácia pre iné iniciatívy/organizácie.
- Pridaná hodnota projektu – projekt prináša nové riešenia, má odvahu riešiť nepoznané, nepreskúmané oblasti, hľadať netradičné cesty; regionálne zastúpenie – projekt sa realizuje v regióne, kde riešenia dopadov klimatickej krízy nie sú doteraz realizované; iná predstavená pridaná hodnota v projekte.
- Projekt je presvedčivý a dôveryhodný
- Projekt je konkrétny, zrozumiteľný, jasne a logicky vypracovaný.
- Projekt je obsahovo kvalitný.
FORMÁLNE KRITÉRIÁ:
- Oprávnenosť žiadateľa.
- Úplnosť a správnosť vyplnenia grantového formulára.
- Efektívny a realistický rozpočet.
- Predloženie všetkých povinných príloh.
Tieto kritériá boli bodované, na základe bodov bolo vytvorené poradie projektov od najlepších po najslabšie. Počas hodnotiaceho online stretnutia – diskusie – bolo zhodnotených všetkých 53 predložených projektov a hodnotiaca komisia odporučila správnej rade Nadácie Tipsport podporiť 13 projektov, teda 25 % z predložených projektov.
Podporené projekty do významnej a dostatočnej miery splnili všetky požadované kritériá a trojica hodnotiteľov sa zhodla na ich podpore. Vybrané projekty komisiu presvedčili svojou inovatívnosťou, poznaním prostredia, v ktorom pôsobia, odbornou garanciou a jasným predstavením konkrétnych riešení s preukázateľným dopadom na zmenu klímy, v prípade osvetových projektov premyslenou komunikáciou a prácou s komunitou, verejnosťou.
Spolu bolo rozdelených 70 000 eur medzi 13 vybraných projektov.
Až päť podporených projektov má dopad na viacero krajov alebo celé Slovensko, dva projekty s lokálnym dopadom budú realizované v Trnavskom a Banskobystrickom kraji a jeden projekt v Nitrianskom, Bratislavskom, Žilinskom a Košickom kraji.
Dôvodom zamietnutia 40 projektov bolo nedostatok informácií a detailov v projekte, nepreukázané prepojenie zámeru na riešenie dopadov zmeny klímy, nedostatočne popísaný, preukázateľný dopad na zmenu klímy, všeobecne predstavený rozpočet bez potrebného detailu.
Gratulujeme všetkým úspešným žiadateľom a tešíme sa na realizáciu ich projektov! Zároveň patrí veľká vďaka všetkým, ktorí sa spolu s nami zapájajú do iniciatívy Nasadení pre klímu a prispievajú k tomu, aby sa Slovensko stalo udržateľnejším a prívetivejším miestom pre budúce generácie.