Ako pomáhajú stromy

Ako pomáhajú stromy?

 

Každý strom toho dokáže naozaj veľa.

Ochladzuje svoje okolie: Vďaka tieňu a odparovaniu vody z listov dokáže strom ochladiť svoje okolie o niekoľko stupňov Celzia.

Zvlhčuje vzduch: V lete strom odparí až 400 litrov vody denne, čím priaznivo vplýva na vlhkosť a vzdušnosť lokálnej mikroklímy.

Poskytuje tieň: V letných horúčavách strom vytvára svojou korunou príjemný tieň. Aj strom s pomerne riedkou korunou dokáže odraziť až 80 % slnečného žiarenia.

Filtruje prach: Urastený strom vie ročne zachytiť až dve tony prachových častíc a postupne ich odviesť do pôdy. Zvlášť v mestách tak dokáže zásadne pomôcť zlepšiť kvalitu ovzdušia.

Chráni nás pred hlukom: Strom tlmí vibračné vlny zvuku dopravy.

Umožňuje vsakovanie vody: Vďaka svojmu koreňovému systému strom pomáha vsakovaniu vody do pôdy, a tým aj k doplňovaniu zásob podzemných vôd.

Zlepšuje kvalitu pôdy: Strom pôdu prevzdušňuje, poskytuje priestor pre rôzne organizmy, ktoré sú potrebné pre obnovu pôdy.

Ukladá CO2 do svojho dreva: Počas fotosyntézy strom ukladá do svojich drevených častí molekuly oxidu uhličitého zachytávaného zo vzduchu. Tým pomáha znižovať koncentráciu tohto plynu v atmosfére a bojuje s globálnym otepľovaním.